Shirley Frimpong Manso, Adjetey Annan and Lydia Forson nominated for 2018 AMVCA

Shirley Frimpong Manso, Adjetey Annan and Lydia Forson nominated for 2018 AMVCA
Source: Ghana | Myjoyonline.com | NSA
Date: 02-07-2018 Time: 09:07:07:am

The CEO of Sparrow Productions Shirley Frimpong Manso and actors Adjetey Annan and Lydia Forson have been nominated for the Africa Magic Viewers Choice Awards 2018.

The 2018 AMVCA nominees in all 27 categories were announced on Saturday, 30 June by the duo of popular Ghanaian actress and TV presenter, Joselyn Dumas, and comedian/actor, Bovi via a syndicated broadcast on all Africa Magic channels on DStv and GOtv.

The full rundown of categories and nominees are below:

CATEGORY

NOMINEE

BEST SHORT FILM OR ONLINE VIDEO

 

THE HOUSEWIFE

JAY FRANKLIN JITUBOH

TOLU

NADINE IBRAHIM

PENANCE

MICHAEL 'AMA PSALMIST' AKINROGUNDE

LODGERS

KENI OGUNLOLA

TANWA.. THE CHILD WE WANTED

ADENIKE ADEBAYO

 

 

BEST DOCUMENTARY

 

THE FLESH BUSINESS

DENIS WANJOHI MAINA

NIGHTFALL IN LAGOS

JAMES AMUTA

GOD'S WIVES

BOLANLE OLUKANNI

OMIDAN, STYLES DEFUNCT BY AYAWORANHO3D

ADEREMI DAVIES

CALABAR CARNIVAL: WHAT THE PEOPLE THINK

OGHENEFEGO OFILI

 

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES - HAUSA

 

MANSOOR

ALI NUHU

UMAR SANDA

KAMAL S ALKALI

DADIN KOWA SABON SALO

AREWA24

UWAR BARI

HAMISU LAMIDO IYANTAMA

RASHINSANI

TIANA JOHNSON

 

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES - IGBO

 

BOUND

LILIAN AFEGBAI

OFUOBI

VICTOR IYKE

UWA NA EME NTUGHARI

TIANA JOHNSON

OGE NKEM

TIANA OBOYI JOHNSON

EGO MALAYSIA

IYOOH JAMES CHIDOZIE

 

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES - YORUBA

 

ALAKITI

ABIODUN JIMOH, JUMOKE ODETOLA

ADABA

ADEBAYO SALAMI

ETIKO ONIGEDU

FEMI ADEBAYO

EGUN IRAN KINNI

OYINDAMOLA AWOTIDEBE

OSUN SENGESE

IBIRONKE OJO

 

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES - SWAHILI

 

SUPA MODO

SARIKA HEMI LAKHANI

T-JUNCTION

AMIL ISSA SHIVJI

KERU

VICTOR GATONYE

MKAZA MWANA

TELLYRENCE WAYONGO

PETU NA GARU

SYLONE MALALO

 

 

BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA

 

DESCENT

AWAL ABDULFATAI

THE ROAD TO SUNRISE

SHEMU JOYAH

SALUTE!

PHILIPPE TALAVERA

JOMAKO BLACK DEMOCRACY

ABRAHAM KABWE

NYASALAND

JOYCE MHANGO CHAVULA

 

 

BEST MOVIE EAST AFRICA

 

18 HOURS

PHOEBE RUGURU

DEVIL'S CHEST

HASSAN MAGEYE

THE FORBIDDEN

KIZITO SAMUEL SAVIOUR

RAIN

MATHEW & ELEANOR NABWISO

BELLA

MATT BISH

 

 

BEST LIGHTING DESIGNER MOVIE OR TV SERIES

 

TATU

AKPE ODODORU, TUNDE AKINNIYI

KADA RIVER

GODWIN GATTA

HIDDEN

AGBO KELLY

LOTANNA

TOKA MCBAROR

CHILDREN OF MUD

SUNDAY OLALEKAN

 

 

BEST OVERALL MOVIE

 

POTATO POTAHTO

SHIRLEY FRIMPONG-MANSO

ALTER EGO

MOSES INWANG/ESTHER EYIBIO

18 HOURS

PHOEBE RUGURU

DEVIL'S CHEST

HASSAN MAGEYE

DESCENT

AWAL ABDULFATAI

THE ROAD TO SUNRISE

SHEMU JOYAH

 

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

 

TATU

TOYIN ABRAHAM

BANANA ISLAND GHOST

DORCAS FAPSON

TATU

FUNLOLA AOFIYEBI-RAIMI

BLACKROSE

EBELE OKARO

ISOKEN

LYDIA FORSON

ALTER EGO

EMEM INWANG

 

 

BEST WRITER (MOVIE/TV SERIES)

 

IDEMUZA

ALOAYE OMOAKE

SOUL TIE

KEHINDE JOSEPH

IDAHOSA TRAILS

STANLEE OHIKHUARE

18 HOURS

NJUE KEVIN

THE TORTURE

MULINDWA RICHARD

ALTER EGO

PATRICK NNAMANI/KOYE O/MOSES INWANG

HAKKUNDE

TOMI ADESINA

 

 

BEST TELEVISION SERIES

 

GINA AND FRIENDS

PAUL IGWE

PROFESSOR JOHNBULL - CHILDLESS WIVES

TCHIDI CHIKERE

PAPA AJASCO RELOADED

WALE ADENUGA

THIS IS IT

DOLAPO ADELEKE(LOWLA DEE)

RELATIVES

TUNDE ADEGBOLA

 

 

BEST PICTURE EDITOR MOVIE/TV SERIES

 

IDEMUZA

ALOAYE OMOAKE

18 HOURS

MARK MAINA

ALTER EGO

MOSES INWANG/TUNDE BAKARE

HAKKUNDE

ASURF OLUSEYI

HIDDEN

JIBRIL MAILAFIA

 

 

BEST MAKE UP ARTIST MOVIE/TV SERIES

 

TATU

THELMA OZY SMITH, HAKEEM EFFECT ONILOGBO

OJUKOKORO (GREED)

SANDRA OYIANA

WHAT LIES WITHIN

CYNTHIA UBUBA

DISGUISE

HAKEEM EFFECT

LOTANNA

NNENA EMEKALAM

 

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

 

BANANA ISLAND GHOST

SAIDI BALOGUN

BANANA ISLAND GHOST

TOMIWA EDUN

NEW MONEY

FALZ

IDAHOSA TRAILS

KUNLE IDOWU

OKAFOR'S LAW

GABRIEL AFOLAYAN

BETRAYAL

WALE OJO

 

 

BEST ART DIRECTOR MOVIE OR TV SERIES

 

TATU

DON OMOPE, UZOMA MIKE EBUKA, EBUNOLUWA FATOGUN

ISOKEN

JADE OSIBERU

IDAHOSA TRAILS

STANLEE OHIKHUARE

CHILDREN OF MUD

IMOH UMOREN

HIDDEN

YUSUF HASAN

LOTANNA

TUNJI AFOLAYAN

 

 

BEST CINEMATOGRAPHER MOVIE OR TV SERIES

 

TATU

AKPE ODODORU

IDEMUZA

DICKSON GODWIN

T-JUNCTION

LESTER MILLADO

THE TORTURE

RWAMUSIGAZI KYAKUNZIRE

OKAFOR'S LAW

YINKA EDWARD

ALTER EGO

BISHOP BLUNT/ADEOYE ADENIYI

 

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)

 

BACK UP WIFE

BIMBO ADEMOYE

EXCESS LUGGAGE

QUEEN NWOKOYE

THE BIG FAT LIE

RITA DOMINIC

10 DAYS IN SUN CITY

ADESUA ETOMI

AUNTIE BOSS

NYCE WANJERI

ISOKEN

DAKORE AKANDE

 

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

 

THE TORTURE

AGABA JOAN

WITNESS BOX

KEIRA HEWATCH

CHILDREN OF MUD

MIRIAM KAYODE

BELLA

CINDERELLA SANYU

ALTER EGO

OMOTOLA JALADE EKEINDE

BLACKROSE

LILIAN ECHELON

   

BEST DIRECTOR MOVIE

 

ALTER EGO

MOSES INWANG

IDEMUZA

ALOAYE OMOAKE

HAKKUNDE

ASURF OLUSEYI

TATU

DON OMOPE

ISOKEN

JADE OSIBERU

THE TORTURE

MULINDWA RICHARD

POTATO POTAHTO

SHIRLEY FRIMPONG-MANSO

 

 

BEST SOUND EDITOR MOVIE OR TV SERIES

 

TATU

KOLADE MORAKINYO

IDAHOSA TRAILS

STANLEE OHIKHUARE

ALTER EGO

ZEZOM GNAWNI

OJUKOKORO (GREED)

DAYO THOMPSON

HAKKUNDE

JAMES COON FALCON

   

BEST SOUND TRACK MOVIE OR TV SERIES

 

MO

TOM KOROLUK

BANANA ISLAND GHOST

ENYI OMERUAH AND FUNMBI OGUNBANWO

BELLA

ANDREW AHUURA

TATU

EVELLE

IDAHOSA TRAILS

ORIRI OSAYAMORE

18 HOURS

JACKTONE OKORE

 

 

BEST COSTUME DESIGNER MOVIE OR TV SERIES

 

TATU

YOLANDA OKEREKE

ISOKEN

JADE OSIBERU

POTATO POTAHTO

CHRISTIE BROWN

HAKKUNDE

JOAN GBEFWI

THE BRIDGE

NGOZI OBASI AND JAMES BESSINONE

 

 

BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

 

ALTER EGO

WALE OJO

BENEVOLENCE

KALU IKEAGWU

THE TORTURE

RUSHABIRO RAYMOND

KETEKE

ADJETEY ANANG

SIDECHIC GANG

ADJETEY ANANG

ESOHE

CHRIS ATTOH

 

 

BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)

 

DR MEKAM

KALU IKEAGWU

THE BIG FAT LIE

BLOSSOM CHUKWUJEKWU

EXCESS LUGGAGE

IK OGBONNA

GUYNMAN

JIMMY ODUKOYA

POTATO POTAHTO

OC UKEJE

A MILLION BABY

ODUNLADE ADEKOLA

 

 

BEST MOVIE WEST AFRICA

 

POTATO POTAHTO

SHIRLEY FRIMPONG-MANSO

ALTER EGO

MOSES INWANG/ESTHER EYIBIO

ISOKEN

JADE OSIBERU

TATU

DON OMOPE, YOLANDE OKEREKE, SEGUN ARINZE, TOLU AWOBIYI

CHILDREN OF MUD

IMOH UMOREN

LOTANNA

IFAN MICHAEL

 

Voting for the AMVCAs open from 8:30pm (WAT) on Saturday, 30 June 2018 and closes Sunday, 24 August 2018. All terms and conditions apply and are available on the Africa Magic website. Viewers can join the conversation using the hashtag #AMVCA2018 and follow @dstvng, @gotvng and @africamagictv on Twitter for more updates.

To find out more about the AMVCAs and the nominees for the 2018 edition, please log on to www.africamagic.tv  

Share this story




Leave a comment


What others are reading