Live update: List of MPs-elect

Live update: List of MPs-elect
Source: Ghana | Myjoyonline.com
Date: 09-12-2016 Time: 08:12:09:am

The right to vote has ended. The responsibility to count has begun.

Myjoyonline.com brings you provisional declaration of 275 winners in Parliament followed by results of the Presidential elections.  

In a winner-takes-all-system, nobody remembers losers and so myjoyonline.com gives you the winning list.

===============================================================

National Democratic Congress

(NDC)

New Patriotic Party 

 

(NPP)

68

103

Regions:

CENTRAL

 

Efutu Constituency

NPP Candidate: Alexander Afenyo Markin has retained his seat

Cape Coast North Constituency

NPP Candidate: Barbara Asher Ayisi has unseated Kobby Acheampong

Awutu Senya West Constituency

NPP Candidate: George Andah has won one of the hotly contested constituencies seats beating Foreign Affairs Minister Hannah Tetteh

Gomoa Central Constituency

Assin Central Constituency

Assin North Constituency

NPP Candidate: Abena Dorowah Mensah

Ekumfi  Constituency

NPP Candidate:  Francis Kingsley Ato Codjoe will be in the next parliament

Heman Lower Denkyira Constituency

NPP Candidate: Bright Wireko-Brobby will be heading to Ghana's legislature as a legislator.

Agona East Constituency

NDC Candidate: Queenstar Pokua Sawyerr is representing her constituency in Ghana's legislature.

Upper Denkyira West Constituency

NPP Candidate: Samuel Nsowah-Djan is the legislator from 2017

Ajumako/Enyan/Essiam Constituency

NDC Candidate: Cassiel Ato Forson, Deputy Finance Minister has retained his seat

 

GREATER ACCRA

Adentan Constituency

NPP Candidate: Buabeng Asamoah is reported to have won a keenly contested race against NDC's Mohammed Ramadan

Odododiodio Constituency 

NDC Candidate: Nii Lantey Vanderpuije, the incumbent MP has won by 36,600 votes to retain his seat

 

Madina Constituency

NPP Candidate: Former Works and Housing Minister, Boniface Saddique is reported to have ended Amadu Sorogho's long reign 

Boniface Saddique with NPP leader, Nana Addo Dankwa Akufo-Addo

Ayawaso North Constituency

Shai Osu-Doku Constituency

NDC Candidate: Linda Ocloo's late husband would be so proud of her for winning the seat.   

Ningo-Prampram Constituency

NDC Candidate: Government communicator Sam George will be one of the new faces in Parliament from 2017 - 2021

Ayawaso West Wuguon Constituency

NPP Candidate: Former Food and Drugs Authority (FDA) boss, Emmanuel Agyarko has retained his seat.

Okaikoi Central Constituency

Trobu Constituency

NPP Candidate: Incumbent MP Moses Anim won the race which included singer Diamond Appiah 

Ablekuma West Constituency

Tema Central Constituency

Bortianor Ngleshie Amanfrom Constituency

Anyaa Sowutuom Constituency

Ledzokuku Constituency

NPP Candidate: Bernard Okoe Boye

Klottey Korle Constituency

NDC Candidate: Dr Zanetor is reported to have won her ticket to Parliament. She polled 5,070 to beat NPP challenger Phillip Addison who obtained 3,694

BRONG AHAFO REGION

Techiman North Constituency

NPP Candidate: Martin Oti Gyarko has won the race to represent his people in the parliament

Techiman South Constituency

NPP Candidate: Henry Yiadom Boakye is beside himself with joy as he has also won the race to parliament

 

NORTHERN REGION

Damango Constituency

Kparibeto Constituency

Zabzugu Constituency

Sagnarigu North/East Constituency

NDC Candidate: A.B.A FUSEINI won the seat 


Yunyoo Constituency

Yapei Kusawgu Constituency

NDC Candidate: Minister Power Minister John Jinapor has won one of the newly created seats. 

 

UPPER EAST REGION

Bolga Central Constituency

Bolga East Constituency

NDC Candidate: Dr Dominic Ayine, Deputy Attorney-General (A-G) wins to represent his people in parliament

Garu Constituency

Tanlensi Constituency

NDC Candidate: Benson Tongo Baba wins the seat to represent his people

Zebilla Constituency

NPP Candidate: Frank Fuseini Adongo won to be in parliament from 2017

 

UPPER WEST REGION 

Daffiama/Bussie Constituency

Nadowli Kaleo Constituency 

NDC Candidate: Major leader in parliament, Alban Sumani Bagbin has retained his seat 

ASHANTI REGION

Asawase Constituency

NDC Candidate: Deputy Chief Whip in Parliament, Muntaka Mubarak has won a hotly contested race. 

Bantama Constituency

NPP Candidate: Daniel Aboagye won to represent his people as a legislator

Manhyia South Constituency

Antwima Kwanwoma Constituency 

NPP Candidate: Kojo Appiah-Kubi won to be the next parliamentarian for his constituency

Ashanti East Constituency

Ejura Sekyedumase Constituency

NDC Candidate: Muhammed Bawah Braimah is the next legislator 

Manso Edubia Constituency
Adanse Asokwa Constituency

New Edubiase Constituency

NPP Candidate: George Oduro

Atwima Nwabiagya North Constituency
Juaben Constituency

Bantama Constituency

NPP Candidate: Daniel Okyem Aboagye is on his way to parliament in 2017 

Asante Akyem North Constituency

Asante Akim Central Constituency
Sekyere Afram Plains Constituency
Ahafo Ano South-East Constituency

 

BRONG AHAFO REGION

Berekum East / West Constituency

Atebubu/Amanting Constituency

NPP Candidate: Kofi Amoakohene will be representing his constituents in Parliament

Techiman South Constituency

NPP Candidate:

Dorma Municipal Constituency

Banda Ahenkro Constituency

Pru West Constituency

Sene West Constituency

Wenchi Constituency: 

NPP Candidate: Prof George Gyan-Baffour will be the next parliamentarian from 2017-2021

 

VOLTA REGION

Akatsi North Constituency

NDC Candidate: Peter Notsu Kotoe

Adaklu Constituency

South Dayi Constituency

Central Tongu Constituency

North Tongu Constituency

NDC Candidate: Samuel Okudzeto Ablakwa, Deputy Education Minister has retained his seat.

Krachi Nchumuru Constituency

Ketu South Constituency

NDC Candidate: Fiavi Fifi Kwertey, the Transport Minister has retained his seat

 

EASTERN REGION 

Ofoase Ayirebi Constituency

NPP Candidate: Kojo Oppong-Nkrumah is reported to have won his first ticket to parliament with a wide margin

Aburi Constituency

Okere Constituency: Daniel Botwe has won to represent his people again.  

Abuakwa North Constituency

NPP Candidate:

Asene/Akroso/Manso Constituency

Achiase Constituency

NPP Candidate: Robert Kofi Amoah will be in parliament from 2017 to represent his constituents 

Akim Oda Constituency: 

NPP Candidate: Quaittoo William Agyapong has won to be the MP

Atiwa East Constituency

Akim Swedru Constituency

NPP Candidate: Kennedy Osei Nyarko will be the next MP

Fanteakwa South Constituency

Upper Manya Krobo Constituency

NPP Candidate: Joseph Tetteh

 

WESTERN REGION

Kwesimintsim Constituency

Mpohor Constituency

Boti Constituency

Bia East Constituency

NDC Candidate: Richard Acheampong will represent his people in parliament

Sekondi Constituency 

NPP Candidates: Andrew Kofi Mercer will represent his constituents as their legislator from 2017.

Tarkwa-Nsuem Constituency

NPP Candidate: George Mireku Duker won to represent his constituency 

 

 

 

 

Share this story




Leave a comment


What others are reading
Asantehene assists to raise funds for Bible translation
Education minister to visit KNUST over violent demonstration
'Feminism is sexist': The women backing Brazil's top politician
When I say Akufo-Addo, say one term – Spio predicts NDC return in record time