NDC Regional Elections: Ativor, Yamin lose but Coker wins

NDC Regional Elections: Ativor, Yamin lose but Coker wins
Source: Ghana | Myjoyonline.com | Zaina Adamu and Edwin Appiah
Date: 02-09-2018 Time: 08:09:27:am
Share
Former Transport minister Dzifa Ativor

The opposition National Democratic Congress (NDC) has elected new regional executives in all 10 regions.

Some of the big names who suffered losses include the former Transport minister, Dzifa Ativor, who lost her bid to lead the party in the Volta region, which has been labelled as the 'NDC's World Bank'.

One of the good news for party faithful is that the Greater Accra regional chairman, Ade Coker, retained his seat.

In the Ashanti Region, the former Deputy Minister, Joseph Yamin's bid to lead the party failed as he lost by 88 votes to Andrews Augustus Nana Akwasi who polled 699 votes.

RESULTS DECLARED ARE AS FOLLOWS

Volta Region

Chairman 
John Gyapong Kudjoe- 491 √
Dzifa Aku Ativor- 374 

 Vice Chairman 
Maxwell Owusu Siaw- 175 √
Henry Ametefe- 355 √
Constant Tamawu- 60 
Frank Adoba- 52 
Claver Kofi Lawson - 158 
Edwin Aklobortu- 63 

 Secretary 
George Loh- 271 
Dominic Amegashie-Viglo- 82 
Manfred Nuku-Dei - 20 
James Gunu- 494 √

 Deputy Secretary 
Gbande Mustapha- 294 
Idam Barno Johnson - 178 
Mary Agbenyenu- 34 
Where Bright Kwashie- 356 √

 Treasurer-Unoposed 
Daniel Dzegede

 Deputy Treasurer 
Evelyn Gaglozu - 500 √
Mawuli Danyo-  221 
Eric Agbenyo- 140

 Organizer 
George Dake(Zoto)- 432 
Siki Abibu- 439 √

Deputy Organizer 
Chester Sena Ati- 308 √
Hope Nyavedzi- 86 
Courage Worlasi Danku- 125
Desmond Mensah- 207 
Dominic Adoboe- 141

 *Communication Officer- Unoposes* 
Kafui Agbleze√

 Deputy Communication Officer- 
Stephen Tetteh- 182 
Doe Kornyo- 49 
Bright Delali Kugbadzor- 536 √
Edwin Kwame Amemasu- 90 

 Zongo Caucus Co-Ordinator 
Hawa Tahiru- 313 √
Tanko Mohammed Abubakar- 221 
Baba Salisu- 189 
Mohammed Ayuba- 146

 

Central Region

CHAIRMAN
1.   E K T Addo -  299
2. Kakra  Yalley  - 256
3. Aquinas Tawiah Quansah  - 157
Vice Chairman
1. Theophilus Adu Mensah  - 366
2. Stephen Edward Moore- 143
3. Lawrence Lamptey    -   80
4. Abeku Aggrey    -  51
5, Daniel Ohene Darko 45
6. Alfred Halm    - 21
          Secretary
1. Nii Commey Adams  - 238
2. Kojo Qaunsah    - 238
3. Henry Kweku Hayfron  - 191
4. George Ebow Crentsil  - 41
5.  Elvis Christian Amoasah  - 5

Organizer
1. Michael dery - 474
2. Peter Kofi Owusu Ashia  - 233

Deputy Organizer
1. Nana Osebe Quansah - 129
2.  Attah Mensah - 128
3. Kojo Peter Essel - 125
4. Paul powell Aboagye  - 121
5. Nana Pyne - 78
6. Kofi Adzra - 45
7. Achimedes Avornu - 56
8. Simon Doodo - 20

Treasurer
1. Eric Esuah - 476
2. Veronica Essuman Nelson - 89
3. Derrick Mbir - 79
4. Justice Kofi Boison - 69

Deputy Treasurer
1.  Victoria Pobee-Woode - 245
2. Peter Yaw Affum - 185
3. Charlotte Danquah - 98
4. Zacharriah Salifu - 78
5. Samuel Oheneba Quansen - 47
6. Kwame Sam - 24
7. Benjamin Ewusi Affum - 21
8. Theodore Yankah - 14

Communications Officer
1. Kwesi Dawood  - 313
2. Ambroose Amoah Ashyiah - 261
3. Ike Afenyi Donkor - 139

Deputy Communication
1. Lawrence Kwesi Ghartey - 379
2. Emmanuel Kweku Arjoh Yeboah - 329

Zongo
1. Alhaji Rashid Abubakar - 214
2. Abdulai Amoh - 206
3. Alhaji Nuhu Abdul Mumun - 171
4. Mohammed Muftaw -  120

Women Organizer  
Faustina Lamptey won

Deputy Women Organizer
Evelyn Ekua Sika Papabi 

Youth Organizer
Eric Dadson
Deputy Youth Organizer
Bright Botchwey
Francis Asmah

 

Brong Ahafo Region

Unopposed:
Chairman: Ambassador Kwadwo Nyamekye Marfo (former BA Regional Minister)

Secretary: Dennis Twumasi

Zongo caucus Coordinator: Baba Gausu

Vice chairman: Kwadwo Takyi Arhin  212

Alhaji Nasiru Yusif 200
Alhaji Ibrahim Gariba 434 ✔

Deputy secretary
Isaac Donkor 289
Mohammed Shamsudeen Ali 408 ✔
Abdul Razak Chachas 156

Organiser
Prince Kofi opoku Mensah 198
Mohammed Seidu 543 ✔
Kwasi Lampo 114

Deputy organiser
Charles Aseidu 553 ✔
Kwateng Gabriel 124
Abdul Fatao Abass 145

Treasurer
Gapson Kofi Raphael 480 ✔
Abonkrah Manu Joseph 375

Deputy Treasurer
Peter Suaka 357 ✔
Ayoma Moro 228
Magyina kwasi 215

Communication officer
Charles Akowuah Tuffour  543  ✔
Apraku Lartey 228
Moro Zongo 86

Deputy Communication Officer
Eric Adjei 482 ✔
Amadu Eben Awudulai 380

Youth Organiser
Efo Thomas Worlanyo ✔

Deputy Youth Organiser
Owusu Nkansah Ababio ✔
Rasheed Ahmed ✔

Women Organiser
Agnes kusi ✔

Deputy Women Organiser
Hajia Fati Abubakar ✔
Georgina Puopiel ✔

 

Ashanti Region

Chairman:

Nana Akwasi-699

Joseph Yamin-611

T.K Braimah-18

Kojo Adu Gyamfi(Kayad)-8

 

Secretary;

Evans Amankwah-583

Kwame Zu-757

 

Dep.Secretary

Mathew Kojo Njourkone-674

Charles Agyemang-290

Mohammed Awal Swala-373

 

Organiser:

Isham Alhasan-892

Godwin Bobobey-106

Abass Mubarak Abass-239

Asiedu Keteke-42

Alpha Justice-55

 

Deputy Organiser:

Bashiru Amisah-460

Chief Osman Salam-48

Abdulai Latif-131

Robert Owusu-313

Baba Armed Mohammed-101

Joe Tette-284

 

Treasurer:

Opoku Karikari-197

Marvin Philip Fraizer-557

Hopeson Keku-586

 

Deputy Treasurer:

Alex Yaw Opoku-385

Prince Attah-510

Adjei Baffour Arqua-239

Armed Rufai-200

 

Com.Officer:

Abass Nuredeen:608

Solomon Anane:423

Donko Fuseini-306

 

Deputy Com.Officer:

Asafo Adjei-1,129

Ofa Attah-197

 

Upper West Region

Chairman
1. Abdul-Nasir M. Saani (Bunas)-307
2. Mathew Song-Aabo (Matco)-81

Vice chairman
1. Alhaji Musah Issah-108
2. Lebeh Fred Ahmed-25
3.Alhaji Dauda Y.Mwimgpagra-Olo-35
4.Alhaji Seidu Yakubu Jamatutu-52
5. Kwame Mumuni-112
6. Alhaji Bawa Seidu-54

Secretary
1. Hon. Dapilah Cletus-178
2. Charles Lwanga Puozuing-179
3. Dominic Ziniyel-21
4. Eric Dakurah Faanuba-10

Deputy secretary
1. Alhaji Nurah Issah Danwana-346
2. Lord Michael W. Baatuolkuu-43

Organiser
1. Thomas S.Ngminbahaara-113
2. Issahaku Nuhu Putiaha-276

Deputy Organiser
1. Hon Basiera Saankara-266
2. Issahaku Karifa Salam-123

Treasurer
1. Prince Razak Abdul-Moomin Tachi-137
2.Mahamud Muhsin Afandi-43
3. Chireh Ibrahim Carlos-124
4.Batiah Abdulai Santi-82

Deputy Treasurer
1.Abu Abdul-Wahab-198
2.Osman Rayan-82
3.Boro Benjamin-109

Communication Officer
1.Issah Kantagyere-183
2.Puo-Ire Prosper-203

Deputy communication
1.Alhassan Sharifdeen Shash-127
2.Eunice Kaminata-193
3.Jinsung A. Rashid-68

Zongo caucus
1.Moomin Abdul-Razak Gado-221
2. Aziz Awudu-167

Women organizer

1.Hajia Salamatu Cecilia Hamza-20
2. Mrs Alice Teni Boon-16

Deputy women organiser

1.Florence Kpan-6
2.memuna Mahama Yahaya-12
3.Prica Domenyevi Kuupol Bagonluri-14
4.Sabogu Zakaria-3

Youth organizer
1. Rashid Bickson-2
2. Prince Mahmoud-11
3. Nicodemus N.B.D. Dery-34

Deputy Youth Organiser

1.Zakaria Abdul Rahman Markus-19
2.Tamimu Issah-1
3.Polukuu Titus-18
4.Abubakari Yahaya-7
5.Nyeyela Iddrisu A.Aziz-2

Women organizer

1.Hajia Salamatu Cecilia Hamza-20
2. Mrs Alice Teni Boon-16

Deputy Women Organiser

1.Florence Kpan-6
2.memuna Mahama Yahaya-12
3.Prica Domenyevi Kuupol Bagonluri-14
4.Sabogu Zakaria-3

Youth organizer
1. Rashid Bickson-2
2. Prince Mahmoud-11
3. Nicodemus N.B.D. Dery-34

Deputy Youth Organiser

1.Zakaria Abdul Rahman Markus-19
2.Tamimu Issah-1
3.Polukuu Titus-18
4.Abubakari Yahaya-7
5.Nyeyela Iddrisu A.Aziz-2

Greater Accra

CHAIRMAN

Daniel Amartey Mensah 293

Yahya Kundow 113

Emmanuel Ashie-Moore 283

Ade Kobina Coker 319

ORGANISER
Derrick Addotey 246
Maxwell Ofotsu Amevor 224
Humphrey Tetteh Mensah 144
Anthony Kwame Nukpenu 390
Rejected Ballots 1

TREASURER
Solomon Nii Aplah Barnor 117
Regina Samiratu Akunkel 430
Alhaji Seidu Haruna 242
Rabbon Kwashie Dodoo 216
Reject Ballots 0

DEPUTY TREASURER
 Nubyl Kakra Vanlure 273
Mohammed Norgan 345
Abagna Raphael Muniru 124
Mercy Akromah 219
Ahortu John Nurudeen 41
Rejected Ballots 3
Total Ballots 1005

ZONGO CAUCUS COORDINATOR
 
Ismaila Horoya 446
Mohammed Ashkar 556
Rejected Ballots 4

COMMUNICATION OFFICER
Gabby Asumin 64
Jerry Johnson 679
Samuel Ablodeypey 295
Latif Osumanu 66

DEPUTY COMMUTATION OFFICER
Nana Adobea Koranteng 93
Isaac Nii Otoo Lartey 68
Dickson Dodoo 87
Thomas Addy Godfred 49
Spinnoza K. A Aboah 76
Gideon Tettey Tetteh 131
Frank Nii Dua 86
Simon Kwaku Tetteh 344
Maurice Mawugah 31
 George Acheampong 38
Rejected Ballots 02

Northern Region

TREASURER
Hon. Kassim Bakari Ali......485  (49%)
Mohammed Abdul Mumin. ...155  (16%)
Abu Mohammed Hafiz....270   (27%)
Alhaji Bashir Ibrahim........76 ( 8%)

Dep. Treasurer
Mahama Janda Tanko. ....84  
Sulemana Halid  Sub chief....85  
Hajia Shamima Razak.......751 (76%)
Mohammed Al hassan Akwa......64 (6%)

Communication
Yahaya Seidu............163  (17%)
Abdul Mumin Alhassan .........604   (61%)
Sulemana Mohammed Yaalana ........214  (22%)

Dep Communication 

Viel Godsennor ...........140 (14%)
Malik Sidiwaya Basintale .....370   (38%)
Baba I. Musah ......221   (26%)
Issah Salifu..........252

Organizer 

Abdallah A. Baba Zee.......497  (51%)
Habib Mohammed Tahiru Veron .....259  (26%)
Abukari Abdul Mumin ............110  (11%)
Iddrisu Hardi Pagazaa ........115  (12%)

Dep. Organizer 

Alhaji Abdul Rauf  Abukari......216  ( 22%)
Fuseini Nuhu..................170    ( 17%)
Fahad Yakubu.....................178  (18%)
Alhaji Haruna Issahaku........86  (9%)
Zakaria Majeed.................333   ( 34%)

Zongo Caucus

Issahaku Umar Bande ....198  (20%)
Hajia  Jamilatu Amadu ...251 (26%)
Mohammed  Sulemana .....118  (12%)
Alhaji Sakibu Wakaso ......58      (6%)
Papa Yawson....................39   ( 4%)
Thomas Ade.....................67
Mohammed Tauphick Jinkanyess......47 (5%)
Alhaji A bass Ibrahim .......................202

Secretary 

Salisu  Be Awurebe ...................482 ( 49%)
Alhaji Imoro Issifu Alhassan......50 (5%)
Mohammed Abdul Salam...............449  (46%)

Dep Secretary 

Ziblim Saaka...............................535 (54%)
Mohammed Awudu S. Zacious...............449  (46%)

Chairperson 

Alhaji Ibrahim Mobila Abdulai ......  493 ( 50%)
Alhaji Osman Musah ....................     26  (2.7%)
Alhaji Umar Faruk.....................8     (1%)
Godfred Apatsinaba Wunbei...............397
Hon. Bakari Moses Mabengba...............52 (5%)
Alhaji Mohammed Sumani Zakari ..........3 ( 0.3%)

Vice chair

Alhaji Hassan Rufai Ahmed Veilim...... 431 (44%)
Hon. Ali Adolf John.........................230 
Hajia Hawawu Boya  Gariba...............142  (15%)
Alhaji Issaka Bawah ......................122   (12%)
Alhaji Yushaw Yakubu......................51   (5%)

 

Eastern region

 

Regional Chairman 

Bismark Tawiah Boateng -281

Basil Ahiable – 249

John Owusu Amankrah -373

 Vice Chairman 

George Mensah Akpalu -190

William K. Atamudzi -285

Abednego Djagman -19

Francis Ojabu Djaahi  -115

Ransford Owusu Boakye -94

Adu Stella Obeng-77

Kwaku Asamoah -34

Stella Ansah  -45

Seidu Konate -48


 Regional Secretary 

Mark-Oliver Kevor -538

Baba Jamal Korney -365

 Deputy Secretary 

Sawodji Kwame Stephen 319

Cudjoe Adukpo-593

 Organizer 

Tom Budu Kenneth  -260

Hackman S.Kabore-653

 Deputy Organizer 

David Dakudzie -366

Hafianyo Gershon Kwadzo -355

Amanor Francis- 124

 Treasure 

Ahmed Zakaria  Kwakwa  –

Michael Ofori Offei -116

Micheal Adu-Sei  -245

Abdul-Aziz Mohammed -78

 Deputy Treasure 

Abdul-Rasha Ahmed -138

Millicent P. Ablakwa -218

Richard Lartey Obibini -378

Ibrahim Sahadatu-178

 

 Communication 

Paul Opata Bradi -291

Yaw Appiah Kubi -308

Darlas Williams- 317

 Deputy Communication 

Kwabena N. Eduful -42

Percy Ofosu Anim -237

Akore Micheal Ofoe -259

Prince Sulleyman -117

Emmanuel Opare Djan -256

 Zongo Caucus 

Alhaji Tamimu Mumuni  -50

Alhaji Baba Kankani -90

Aminu Issah -113

Alhaji Ahmed Ibrahim-135

Abdul-Ganiyu Halidu-14

Issah Mohammed Sani -511

 

Western Region

Chairman
Nana Kwakwo Toku 469
Michael Aidoo 346

Vice Chairman
Kobina Jerry Kankam Darkwa 258
Musah Adamu 173
Michael Gbedemah 185
Captain rtd Anthony Cujoe 189

Secretary
Joseph Nelson 460
Famous Tumi Acquah 360

Deputy Secretary
Charles Kojo Adu Fordour 498
George Ofori Dankwa 318

Organiser
Japheth Baidoo 423
Younous Mohammed 394

Deputy Organiser
Thomas Asienae 407
Pious Kwame Nkuah 261
Clamper stone Reben 150

Communications Director
Richard Kirk Mensah 497
Sam Jerome 321

Dep Communications
Ebenezer Essien 480
Kankam Owusu Yeboah 338

Treasurer
Henry Rockefeller 524
Kwasi Dick 294

Deputy Treasurer
Daniel Darlinton 493
Daniel Armah 325

Zongo Caucus
Hafizu Alasco 494
Ali Sanusi Uttar 322

Women’s Organizer
Gladys Egyin 36
Josphine Yankson 0
Anita Annan 4
Beatrice Sam 22

Dep Women’s Org.
Elizabeth Nsaba 18
Janet Ansah 14
Beatrice Ofori 4
Georgina Zileru Antwi 2
Mariam Raji 25

Youth Organiser
Eric Kweku Kyere 23
Robert Kofi Agyekum 17
George Dadzie Junior 28

Dep.Youth Organiser
Louis Dartah 13
Jeremiah Kwame Ansah 11
Prince Nkuah 16
Havatious Ati Peter Cobbina 22
Mustapha Iddrisu 21
Abri Morkoh 9
Paul Kelvin Eshun 6


Have your say  


More Politics Headlines


What others are reading
35% tax on 10k income earners scrapped
#YourBudget2019: Establishment of National Development Bank on course – Ofori-Atta
Carmakers lure ride-hailer, delivery drivers in Africa
2019 budget "dead on arrival" - Minority